• Zdrowie

• Przedszkolak w ruchu

•

Każde zdrowe dziecko przejawia naturalną potrzebę podejmowania wysiłku fizycznego i pokonywania przeszkód. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom codziennie stwarzamy dzieciom warunki do podejmowania aktywności ruchowej. Kilka razy w ciągu dnia proponujemy dzieciom zabawy ruchowe uwzględniające różne formy ruchu. Dzięki nim ćwiczą koordynację ruchową, uczą się poruszania w przestrzeni, kształtują świadomość własnego ciała, poznają swoje możliwości fizyczne. Z dziećmi starszymi dodatkowo prowadzimy ćwiczenia poranne i zajęcia gimnastyczne, mające na celu kształtowanie prawidłowej postawy ciała.

Dbamy również o to, aby nasze przedszkolaki każdego dnia spędzały czas na świeżym powietrzu. Dzieci mają do dyspozycji duży i ciekawie wyposażony ogród. Sprzęty terenowe (huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie) oraz gokarty, rowerki, hulajnogi, samochody zachęcają dzieci do aktywności ruchowej.

W przedszkolu mamy salę ruchową wyposażoną w atrakcyjne przybory do ćwiczeń gimnastycznych, basen z kulkami oraz różnorodne podwieszane huśtawki. Jest ona wykorzystywana do zorganizowanych zajęć ruchowych i spontanicznych zabaw dzieci. Doskonałe miejsce do zabawy, kiedy pada deszcz.

Do ćwiczeń wykorzystujemy nie tylko tradycyjne przybory (piłki, krążki, szarfy, laski, woreczki itp.), ale również niekonwencjonalne przedmioty, które niewielu mogłyby kojarzyć się z gimnastyką. Dzięki temu zajęcia ruchowe stają się dla dzieci bardziej ciekawe i atrakcyjne, a co najważniejsze dostarczają im wiele radości i niezwykłych przeżyć.

Zajęcia ruchowe wzbogacamy wykorzystując również muzykę. Takie zabawy  sprzyjają umuzykalnianiu dzieci – rozwijają ich poczucie rytmu i pamięć muzyczno-ruchową. Systematycznie i celowo prowadzone zabawy kształtują dodatkowo ogólna sprawność, zręczność, koordynację ruchową i sylwetkę. Ćwiczenia i zabawy rytmiczne są znakomitym wprowadzeniem w świat tańca. Nasze przedszkolaki oprócz tańców regionalnych (np. polka, krakowiak) realizowanych na zajęciach umuzykalniania poznają także podstawowe kroki tańców towarzyskich takich, jak: walc. tango, cha-cha oraz disco-dance. Dzieci ze szczególnymi zdolnościami i zamiłowaniem do tańca znajdują na zajęciach tanecznych bardzo dobre warunki do rozwijania swoich ukrytych umiejętności. Jednocześnie zajęcia te urozmaicają czas spędzony w przedszkolu łącząc funkcję edukacyjną z zabawą.

Dzieci z naszego przedszkola chętnie biorą udział w różnych imprezach sportowych organizowanych poza placówką. Podczas treningów i meczów piłki nożnej boisko staje się dla nich polem doskonałej zabawy. Uczą się wówczas „zdrowej” rywalizacji z rówieśnikami i przestrzegania reguł obowiązujących wszystkich uczestników. Udział w olimpiadach sportowych pozwala im czerpać radość i satysfakcję z wygranej bądź uczy godzenia się z ewentualną porażką. Wszyscy jednak pamiętamy, że najważniejsza jest dobra zabawa.

Staramy się, aby każdy dzień w przedszkolu był ciekawy i pełen wrażeń. Nasze przedszkolaki uwielbiają wycieczki, gdyż wychodzą one naprzeciw ich naturalnym potrzebom, łącząc ze sobą dwie formy działalności: uczenie się i zabawę. Dają one dzieciom możliwość bezpośredniego poznawania, obserwowania i przeżywania środowiska przyrodniczego i społecznego, zaspokojenia ich ciekawości poznawczej. Oprócz walorów edukacyjnych i wychowawczych wycieczki uczą aktywnego i zdrowego spędzania czasu, są doskonałym sposobem promocji zdrowego stylu życia, alternatywą do preferowanego w dzisiejszym świecie biernego wypoczynku, na przykład przed telewizorem.

Jesteśmy otwarci na współpracę z rodzicami dając im możliwość uczestniczenia w codziennym życiu przedszkola. Każdego roku organizujemy festyny rodzinne, poprzez które chcemy propagować zdrowy styl życia. Tematycznie są one związane ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną.